STERYLIZACJA
Sterylizacja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu narządów płciowych (macicy i jajników). Zabieg sterylizacji jest najlepszym możliwym postępowaniem antykoncepcyjnym, zalecanym w naszej przychodni właścicielom którzy nie planują potomstwa u swoich pupili. Alternatywą dla sterylizacji jest antykoncepcja hormonalna, w postaci tabletek i zastrzyków. Ma ona zastosowanie u suk przeznaczonych przez hodowców do rozrodu w późniejszym czasie, oraz u suk wystawowych w celu przesunięcia terminu cieczki. Zbyt długie stosowanie jednak preparatów hormonalnych nie pozostaje dla zwierzaków bez konsekwencji. Może prowadzić między innymi do groźnych zaburzeń hormonalnych, ropomacicza, nowotworów narządów płciowych i gruczołu sutkowego.
Zalecamy w związku z tym sterylizację suk i kotek ponieważ:
- zmniejsza ona ryzyko niechcianej ciąży
- po zabiegu zwierzęta nie są zagrożone chorobami macicy i jajników (np. ropomacicze)
- po zabiegu nie grożą zwierzakom nowotwory układu rozrodczego
- zabieg zmniejsza ryzyko występowania nowotworów gruczołu sutkowego (im wcześniej będzie wysterylizowana suka, tym mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworów listwy mlecznej)
- po zabiegu nie występuje ciąża urojona
Sterylizację u kotek przeprowadzić można w dowolnym czasie, po ukończeniu przez nią 6 miesiąca życia. U suk również w każdym wieku, najlepiej po ukończeniu 5 miesiąca, po 1 cieczce. Ze względu na specyfikę cyklu płciowego suki zaleca się przeprowadzenie zabiegu w okresie przynajmniej 2,5 miesiąca od zakończenia cieczki do 1 miesiąca przed kolejną cieczką. W przypadku suk po porodzie musi upłynąć czas 6 – 8 tygodni od porodu. Skutkiem ubocznym zabiegu może być nietrzymanie moczu u suk (to powikłanie występuje bardzo rzadko u około 2% zwierząt i wiąże się ze spadkiem poziomu hormonów). Po sterylizacji samice mają skłonność do tycia, dlatego wymagają podawania zmniejszonej dawki pokarmowej.
KASTRACJA PSÓW I KOCURÓW
Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu jąder u samców. Zarówno w przypadku psów jak i kocurów nie przeznaczonych do rozrodu zalecamy w naszej przychodni kastrację ponieważ:
- eliminuje ryzyko wystąpienia nowotworów jąder
- minimalizuje ona ryzyko przerostu i nowotworów prostaty
- zabieg zmniejsza lub eliminuje popęd płciowy
- u kocurów zabieg usuwa problem uciążliwego zapachu związanego ze znaczeniem terenu
- zabieg eliminuje problem walk o samicę (nie eliminuje walk o terytorium)
- w większości przypadków samce po kastracji są bardziej uległe i nie wykazują zachowań agresywnych
Kastrację u samców można przeprowadzić w dowolnym momencie po osiągnięciu dojrzałości płciowej, od 6 miesiąca życia ( u ras dojrzewających później termin zabiegu odpowiednio się przesuwa).
Zabiegi sterylizacji i kastracji są przeprowadzane w naszej przychodni przez doświadczonego chirurga specjalistę. Przed zabiegiem zalecamy zawsze przeprowadzenie badań krwi oraz innych niezbędnych w celu określenia stanu ogólnego zwierzęcia badań, które w połączeniu ze stosowanymi przez nasz zespół nowoczesnymi preparatami do narkozy, minimalizują możliwie ryzyko powikłań.
Kwota jaką należy zapłacić za zabieg jest zależna od masy ciała operowanego zwierzęcia (cennik dostępny w recepcji i na poczekalni). Przy rozważaniu decyzji o sterylizacji/kastracji należy wziąć pod uwagę fakt, iż jeden zabieg może wyeliminować ewentualne koszty związane z długotrwałą antykoncepcją hormonalną, oraz leczeniem powstałych z biegiem czasu procesów chorobowych, które niejednokrotnie mogą zakończyć się interwencją chirurgiczną.
Obawę właścicieli budzi fakt, że po zabiegu zwierzak może przytyć. Jest to prawdą, gdyż nasz ulubieniec ma wówczas mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Żeby zapobiegać przybraniu na wadze należy zmniejszyć ilość podawanej karmy, a waga pozostanie bez zmian. Można również podawać pupilowi specjalną zbilansowaną karmę dla zwierząt po sterylizacji, dostępną w naszej przychodni.